DEŇ VÝŽIVY

Fúka vetrík novinu,

že deti zo školy akýsi deň majú.

Vypátral on namôjveru,

že dobroty chystajú.

Kto z tých dobrôt ochutná,

zdravé telo bude mať.

Veď ovocie silu má

s bacilmi sa pasovať.

Ovocie a zelenina

v sebe dosť vitamínov má.

Ak chcete byť, deti, zdravé,

jedzte ich už nezstále!

Jednou z najdôležitejších vecí pre dobrý a dlhý život je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. Preto si 16. októbra pripomíname Svetový deň výživy. V detskom veku je strava veľmi dôležitá. Potrebný je dostatok minerálov, vitamínov, bielkovín, vláknin, naopak, veľa mastného, sladkého a soli škodí. Často zabúdame aj na mlieko, ktoré je potrebné v období rastu. Všetko však treba jesť s mierou. Stará ľudová múdrosť vraví: Raňajky zjedz sám, obed si rozdeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi.

Deň zdravej výživy sme si pripomenuli i v našej školskej jedálni 17. októbra v poobednajších hodinách. K našim deťom sa na akciu pripojili rodičia aj naši učitelia..Deň zdravej výživy sa začal vystúpením žiakov zo školského klubu, ktorí si pripravili vlastnú tvorbu na tému "Zdravá a nezdravá strava". I deti z materskej školy nás milo prekvapili svojimi krásnymi básničkami a piesňou.

Po vystúpení detí odznela prednáška MUDr. Osuskej na tému "Urob všetko pre svoje zdravie". Pani doktorka nám rozprávala, ako sa máme stravovať, čo by sme mali zaraďovať do jedálnička čo najčastejšie, čo menej a čoho sa pre naše dobro zriecť. Nezabudla nám pripomenúť, že v detskom veku je veľmi dôležitý pohyb a spánok.

Po poučnej prednáške nastal čas na ochutnávku šalátov, ktoré pre zúčastnených pripravili naše pani kuchárky. Na ochutnanie bolo desať druhov zeleninových a ovocných šalátov zo surovín, ktoré nám nezištne na túto akciu darovali rodičia.

Naše deti sa prezentovali nielen kultúrnym vystúpením, ale vykúzlili z ovocia a zeleniny rôzne postavičky (chobotnica z póru, myška zo zemiaka, ryba z tekvice či lienky na liste z gaštana ...) Staršie deti sa blysli svojimi výtvarnými prácami a z  vrchnákov z plastových fliaš, vyskladali krásne mozaiky ovocia.

POĎAKOVANIE patrí nášmu hosťovi pani doktorke Osuskej, pani učiteľke Slezákovej, Pikálkovej a Šišulákovej, rodičom za poskytnutie surovín na šaláty a pani kuchárkam za realizáciu celého tohto  vydareného podujatia. A v poslednom rade aj všetkým zúčastneným, za to, že našu akciu podporili svojou účasťou.

Za realizačný tím vyslovím na záver prianie, aby sme sa v budúcnosti takto spolu stretávali častejšie. Veď príležitosí je veľa, len si treba nájsť čas.

vedúca školskej jedálne

foto- viď fotogaléria šk.rok 2011/2012