Základná škola s materskou školou Studienka

Prihlásenie

Voda samozrejmosťou?

 

Koľkí z nás považujú pitnú vodu za úplnú samozrejmosť? Koľkí z nás si však uvedomujú, že sú krajiny, kde voda, nieto ešte pitná, úplnou samozrejmosťou nie je?

Aj v 21. storočí máme na svete, o ktorom si sebavedome myslíme, že mu vládneme, problémy so zabezpečením takej základnej veci, akou je pitná voda.

 

Nie, nehovoríme o Slovensku. Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Náš Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe. Môžeme piť zdravotne nezávadnú vodu, máme k nej neobmedzený prístup.

Naopak v krajinách ako Zimbabwe s prírodnými krásami a nerastným bohatstvom, ktoré ju radia medzi najbohatšie krajiny Afriky,  môže neuvážené vypitie pohára vody priniesť aj smrť. 2/3 vody sú na povrchu v podobe riek a jazier, majú k nej prístup ľudia aj zvieratá. Vodné zdroje sú nevhodné, spôsobujú smrteľné ochorenia. Absencia čistej vody spolu s nedostatočnou hygienou zapríčiňuje množstvo infekčných chorôb, ktorých následky sú fatálne.

 

 Kto však vie a môže týmto ľuďom pomôcť? Organizáciu UNICEF snáď netreba predstavovať. Jej aktivity sú známe a zameriavajú sa na pomoc tým najbiednejším. Organizujú  napr. celonárodnú zbierku Týždeň modrého gombíka v máji, na podporu  vodných a sanitačných programov v Zimbabwe, ďalej projekt „voda pre Afriku“ ...

A preto „Svetový Deň vody“ bol v roku 1992 stanovený na 22. marca Valným zhromaždením OSN na Konferencii o životnom prostredí v Rio de Janeiro. Skúsme vnímať vodu inak. Uvedomiť si aká je vzácna a aké bohatstvo v podobe vody na Slovensku máme.

Snažme sa prebudiť z ľahostajnosti nielen k svojmu okoliu, k sebe samému, ale aj k osudom iných ľudí. Málo kto vie, že každý deň približne 6000 detí umrie, pretože pili  zlú vodu. Ročne zomrie 4 milióny ľudí na choroby spojené s vodou a 1,5 miliardy ľudí nemá prístup k pitnej vode. Mali by sme byť šťastní, že naša krajina je bohatá na zdroje pitnej vody, že nepoznáme pocit nedostatku vody. Skúsme s ňou šetrne zaobchádzať, chrániť ju a uchovávať pre ďalšie generácie a tiež prispieť na pomoc tým, ktorí toľké šťastie nemajú.