Poklady našej výživy

Vedeli ste že:

CVIKLA je bohatá na viacero vitamínov skupiny B (tiamín, riboflavín, niacín, pyridoxín, kyselina listová a pantoténová) ako aj céčko. Obsahuje tiež bielkoviny s cennými aminokyselinami, pektín a vlákninu. Spomenúť treba aj prítomnosť jódu, mangánu, kobaltu, zinku, medi a železa. Vďaka cennému zloženiu podporuje cvikla v našom tele krvotvorbu, zlepšuje krvný obeh a metabolizmus mozgu. Blahodárne pôsobí na črevnú flóru a zrakovú ostrosť.

Z možstva prospešných látok je potrebné vyzdvihnúť kremík. Dôležitý je pre tvorbu a pevnosť väzivových tkanív a kostí. Kremík si vyslúžil prívlastok "minerál lásky" nakoľko regeneruje organizmus a spomaľuje stárnutie. Vďaka vysokému obsahu kremíka možno cviklu označiť za najlacnejšiu a najdostupnejšiu omladzovaciu kúru.

MARHULE obsahujú vlákninu, vitamín A, betakarotén, drasík, rastlinné steroly (látky, ktoré prinášajú zdravotné benefity), betakryptoxantín ( má silné antioxidačné účinky, znižuje vznik rakoviny plúč a hrubého čreva)

RÍBEZLE obsahujú vitamín C, B, ktoré sú prospešné pre zdravie našej pokožky a vlasov. Obsahujú rutín (skupina vitamíno P), ktorý podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému.Všetky druhy ríbezlí ( biele, červené, čierne) sa môže pochváliť  bohatým obsahom vápnika, horčíka, draslíka a mangánu.

BRUSNICE majú veľa vlákniny a málo cukru. Obsahujú veľmi účinné anioxidanty. Majú protirakovinové účinky a vykazujú antibakteriálne vlastnosti potrebné na prevenciu infekcií močových ciest. Zistilo sa, že majú toxické účinky na rozličné druhy rakovinových buniek a to predovšetkým na bunky rakoviny pľúc, krčka maternice, prostaty, prsníka a na leukémiu. Nedávne štúdie ukázali, že látky v brusniciach znižujú tvorbu zubného plaku a žalúdočných vredov. Chorému na zápal pľúc prospeje sirup  alebo kompót z brusnic, pomáha redukovať zápalové procesy.