Voda jej význam,využitie

„Neoddeliteľnou súčasťou nášho života a nevyhnutnou podmienkou nášho prežitia je prostredie, v ktorom žijeme“. Naša existencia závisí od mnohých komponentov. Jedným z nich je práve voda.

Voda je najrozšírenejšia a pritom nenahraditeľná látka v prírode, je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Patrí k základným podmienkam života rastlín a živočíchov. Má rozhodujúci význam v živote človeka a jeho činností, v priemysle, poľnohospodárstve, v domácnostiach. Voda nás sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. Voda je teda základnou podmienkou pre existenciu života na Zemi.

Čo je voda? Voda je číra, bezfarebná, bez chute a zápachu kvapalina -chemická látka. Je to zlúčenina vodíka a kyslíka (H2O). V prírode sa vyskytuje v troch skupenstvách: v pevnom (sneh, ľad ), v kvapalnom (voda) a plynnom (vodná para). Voda tvorí až 80% nášho tela a takmer 2/3 zemského povrchu. Z toho je 97% vody slanej, nájdeme ju v oceánoch a 3% je voda pitná, ktorá ostáva pre 7 biliónov ľudí tejto planéty, ktorú už teraz tak úspešne znečisťujeme. Voda môže meniť svoju podobu, vyparuje sa z morí  do vzduchu, odtiaľ padá vo forme dažďa na pevninu a späť do morí. Pre  kolobeh vody je dôležitá slnečná energia, ktorá mení vodu na vodnú paru (dochádza k vyparovaniu) a zemská príťažlivosť. Vodná para stúpa do ovzdušia, kde sa postupne ochladzuje a mení opäť na kvapalinu. Voda potom padá na zemský povrch v podobe zrážok ako dážď alebo sneh. Tento cyklus neustáleho pohybu vody sa nazýva kolobeh vody a je to najväčší pohyb na svete. Všetci sme od vody závislí.

Pre deti je jednou z neprekonateľných hračiek jej magická sila priťahuje každé dieťa ako magnet. Deti milujú vodu. Púšťajú si lodičky, skáču do kaluží, ponárajú sa vo vani - bazéne ... Pohládzajúci dotyk vody je pre dieťa silným haptickým zážitkom.

Vodu využívame na rekreačné i liečebné účely, v doprave, v priemysle, na zavlažovanie, na osobnú spotrebu (pitná a úžitková voda ) . Napr. na výrobu 1 automobilu v USA sa spotrebuje 38 000 000 l vody, v Kanade 180 000 l vody na výrobu 1 tony novinového papiera, najviac však spotrebujú tepelné elektrárne asi 13,6 miliárd litrov vody denne.

Náš život bez vody nie je možný!