DEŇ MLIEKA - BIELY DEŇ

ZDRAVIE V MLIEKU

Mliečko, mliečko, to je veda, bez neho sa vyrásť nedá.

Bez mlieka vraj budem malý, nebudem mať žiadne svaly.

Nebudem mať zuby zdravé, ani pevné kosti stále.

Slabé zdravie, žiadne sily, to veru nie, moji milí.

Teraz to už dobre viem, hneď si mliečko nalejem.

Ponúknem ho všetkým Vám, veľa zdravia zaželám.

Deň mlieka prebiehal počas celého týždňa v škole a v škôlke. Deti tvorili z mliečnych obalov rôzne zvieratká, traktory, chrobáky ... vytvorili  automat na mlieko, rodinné balenie mlieka, návrhy na obaly mlieka či jogurtov. Z ich aktivít sme urobili výstavku prác, ktoré si mohli  deti i rodičia prezrieť v školskej jedálni.

Dňa 27.9.2013 ŠJ zorganizovala odbornú prednášku MUDr. Hujsu Mareka na tému "Zdravé zuby, zdravé kosti, mlieka nie je nikdy dosti". Táto prednáška nadväzovala na rad aktivít z celého týždňa, kde sa deťom pripomínala dôležitosť pitia mlieka a jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti. Deti v tento deň boli oblečené v bielom, čo symbolizovalo Deň mlieka - teda Biely deň. Hlavný zmysel tejto akcie spočíval v potrebe neustále pripomínať verejnosti mimoriadnu biologickú hodnotu mlieka a mliečných výrobkov a opodstatnenosť ich pravidelnej dennej konzumácie pre udržanie a upevnenie zdravia.  Po ukončení prednášky bola pre zúčastnených pripravená ochutnávka mlieka a mliečných výrobkov. Mali sme bohato prestreté 3 stoly, kde sa nachádzali jogurty, mliečne dezerty, acidofilné mlieka, tavené syry, veľa druhov tvrdých syrov, či rôzne ochutené mlieka. Za takto bohatý stôl chce školská jedáleň poďakovať nášmu sponzorovi COOP Jednote.

K tomuto vydarenému popoludniu prispeli deti zo ZŠ aj s MŠ kultúrnym vystúpením, za čo im patrí veľká vďaka.

foto viď. fotoalbum