Základná škola s materskou školou Studienka

Prihlásenie

 

Med ako medicína

Zamýšali ste sa už nad tým, ktorý domáci živočích je najužitočnejší? Väčšinou vám zrejme myšlienky lietali okolo tých, ktoré nám dávajú mlieko. Rovnako užitočné ako kravy či kozy a ovce sú však aj včely a med, ktorý od nich získavame. Už egyptské rukopisy z roku 2000 pred Kristom spomínajú med ako vynikajúci prostriedok na hojenie rán a vredov pre jeho antibakteriálne účinky. Jeho liečebné schopnosti uznávali aj antickí Gréci a po nich Rímania. Ostatne, aj naši predkovia sa posilňovali medovinou a využívali med ako domácu medicínu. Takisto už vtedy vedeli, že med má pozitívne účinky na zažívací trakt človeka. Okrem toho je oveľa zdravší ako cukor a jeho využitie je naozaj široké.
Včely vyrábajú med znášaním nektáru medovice a iných šťiav zo živých rastlinných orgánov, ku ktorým pridávajú enzymatické látky vlastného tela a nechajú vyzrieť. Pritom sa mení zloženie prinesených šťiav, vzniká med a v ňom množstvo blahodárných látok, látok pre naše zdravie. Med obsahuje hlavne jednoduché cukry - fruktózu, glukózu, minerálne látky draslík, vápnik, horčík a takmer všetky prvky Mendelejovej sústavy aspoň v stopových množstvách, bielkoviny vrátane aminokyselín, organické a anorganické kyseliny, enzýmy, vitamíny, acetylcholín, adrenalín atď.Tieto látky spolu kladne pôsobia na naše telo i myseľ a preto sa med nazýva aj elixír života. 
Najnovšie výskumy dokazujú, že už niekoľkotýždňová konzumácia 5-tich gramov plnohodnotného medu denne, /asi rovná kávová lyžička/ zlepšuje u detí telesný výkon, imunitu, odolonosť voči alergiám, srdcovo-cievny systém a celkový zdravotný stav. Fruktóza a glukóza - ovocný a hroznový cukor obsiahnutý v mede ihneď prechádzajú do krvi a sú najrýchlejším prírodným zdrojom energie, pokoja a lepšej nálady. Pre lepšie využitie niektorých látok podržte si med pod jazykom, aby sa tieto vstrebávali už v ústach a nemenili sa pod vplyvom žalúdočnej kyseliny. Med kladne pôsobí v stresových situáciach, po operáciach, v chrípkových obdobiach, pri žalúdočných a črevných problémoch, pri bolesiach hlavy, zubov, má vplyv na lepší spánok. Z medu sa nepriberá. Med môžete rozpúšťať vo vlažnej vode, v čaji či mlieku. Nikdy nerozpúšťajte med v horúcej tekutine/nad 40 stupňov C/.
Podľa pôvodu delíme med ako nektárový- kvetový, medovicový-lesný a zmiešaný. Kvalitu medu zisťujeme vizuálne- viskozitu- tekutosť - čím rýchlejšie sa mení jeho hladina pri nakláňaní tým je redší, menej kvalitný, pretož obsahuje viac vody.
Pre ľudskú spoločnosť sú včely dôležité nie znáškou medu, ale hlavne opeľovaním kvetov a tým získavaním a zvyšovaním úrody plodov z ovocných a z poľnohospodárských kultúr.

Vedeli ste, že ....
-   kombinácia medu a ml. škorice je liekom na množstvo chorôb/ choroby srdca, infekcie močových ciest, žalúdočné problémy, chrípka, cholesterol, posilnenie imunity, kožné infekcie, rakovina žalúdka a čriev, kostí, chronická únava../
-   medovicové medy / z ihličnatých stromov/ pomôžu pri vysokom krvnom tlaku, pri liečení obličiek alebo TBC
-   kvetové medy sa odporúčajú deťom a ľuďom po ťažkých operáciach. O mede je známe známe, že pomáha pri obnove ľudského tkaniva.
-   med, ktorý sa berie v správných dávkach ako liek, nemôže ublížiť ani diabetikom

Čo povedať na záver? Myslím, že Vám to určite neubíži a že je najlepšie to vyskúšať. Čo myslíte?