Základná škola s materskou školou Studienka

Prihlásenie

Pravidelnosť v stravovaní

Prečo je dobré jesť pravidelne?

Pravidelne sa stravovať znamená konzumovať dennú stravu spravidla v piatich alebo šiestych denných jedlách. Obvykle denné jedlá obsahujú raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru, v niektorých prípadoch aj takzvanú druhú večeru.  Jednotlivé denné jedlá treba konzumovať v pravidelných intervaloch. Takýto postup je prevenciou nadmerneho hladu a umožní vyvarovať sa nárazovej konzumácii neprimerane veľkých porcií jedla. Bežne sa odporúča nasledujúci pomer rozdelenia celodennej spotreby energie: raňajky (20-25%), desiata (10%), obed (30-35%), olovrant (10%), večera (25%).

Pravidelné stravovanie primeranými dávkami jedla je jedným zo základných režimových opatrenípri prevencii tráviacich porúch, k akým patrí napíklad pocit plnosti po jedle, pálenie záhy, črevná plynatosť a takto môžeme predísť aj problémom so žlčníkom a s pankreasom. 

Je dokázané, že ľudia s obezitou sa nepravidelne stravujú, zvyčajne vynechávajú raňajky a drobné jedlá počas dňa.

Aké chyby vznikajú pri stravovaní najčastejšie: príliš veľké porcie jedla, ktoré niesú úmerne fyziologickým potrebám toho-ktorého človeka hovoríme aktívne prejedani

                                                                ďaľšou chybou je výber nevhodných potravín s vysokým obsahom cukru a tuku. To má za následok príjem veľkého objemu kalórií, hoci v malom objeme potravy. Tento fenomén sa nazýva pasívne prejedanie.

Teda celodenný príjem energie v potrave treba rozdeliť na 3 väčšie a 2-3 menšie jedlá. Častá a pravidlená konzumácia jedla počas celého dňa nás dokonale nasýti. V dôsledku toho sa budeme cítiť príjemnejšie ako v prípade, keď po dlhom celodennom lačnení večer stratíme kontrolu nad sebou a prejeme sa nadmerne veľkými porciami jedla.

zdroj: MUDr. Minárik Peter (poradca pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl ONLIFE)