NARAŇAJKOVANÍ A S DESIATOU!

Na výkon školákov počas vyučovania má vplyv niekoľko faktorov. Spánok, motivácia... No aj často zanedbávaná - výživa.
Nie, že by rodičia nedopriali svojim deťom všetko, čo potrebujú, teda aj zdravú výživu, ale často sa podceňuje prvé jedlo dňa: raňajky. Mozog, ktorý deti počas dopoludnia využívajú najviac, je veľkým spotrebiteľom energie. Váži asi 2 percenta z celkovej hmotnosti, ale potrebuje asi 15% z prísunu energie. Aby sme mali energiu, potrebujeme jesť. Keď deti spotrebujú najviac energie počas vyučovania, je pre ne veľmi dôležité, aby sa naraňajkovali. Odborné výskumy ukázali, že deti, ktoré sa ráno nenajedia, podávajú horšie výsledky: horšie odpovedajú v testoch, horšie píšu a čítajú, nedostatok jedla ovplyvňuje negatívne aj ich správanie. Platí to aj o nedodržiavaní pitného režimu. Ak deťom chýbajú tekutiny, sú nielen unavené, podráždené či bolí ich hlava, ale nedokážu ani tak rýchlo a správne riešiť napr. matematické príklady ako ich spolužiaci, ktorí majú dostatočný prísun tekutín. Školáci by mali jesť päť až šesťkrát denne. teda potrebujú raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. K desiatej patrí aj nápoj. Jedlo by malo byť pestré s dostatkom čerstvej zeleniny a ovocia.
Aj takto možno priaznivo ovplyvniť u detí schopnosť učiť sa, zlepšiť pamäť, uľahčiť im schopnosť sústrediť sa, ba aj "skrotiť" ich správanie.